Neden Düğün Arabasının Arkasına İsim Yazılır?

Neden Düğün Arabasının Arkasına İsim Yazılır?

Düğün arabası, bir düğünün başladığını gösteren en önemli işarettir. Mahallenin başından gelirken heyecanı tüm ev halkını sarar. Düğün arabası, süsü, yazısı, aynalarına bağlanan havluları ve tabi ki isim yazan gelin ve damat bantlarıyla hazırlanmış halde gelir. İsim yazmak onlarca yıl öncesine dayanan bir uygulamadır. Ekonomik durumu yada sosyal yapısı ne olursa olsun genç çiftler heyecanlarını paylaşmak ve düğün sahibinin kim olduğunu göstermek için de bunu yaparlar. Günümüzde yöreye göre değişkenlik gösterse de genellikle gelin ve damadın isim bantları, arabanın içinde kim olduğunun bilmesi ve bu iki insanın evlendiğinin ilanı için  kullanılmaktadır.

Düğün arabası yola çıkmadan önce, kız evine vardığında ve çiftin evine geldiğinde birçok dualar ve ritüeller yerine getirilir.  Geleneğin kökenine baktığımızda düğün arabasının arkasına isim yazmak, yapılan tüm bu uygulamaların yanlışlık olmadan doğrudan gelin ve damada ithafen yapılmasını sağlar. Aynı zamanda yöreye göre değişen birçok gelenek sebebiyle de "Bir kızı bin kişi ister bir kişi alır" sözüne dayanarak damadın gelini hak ettiğini ve akranları olan cümle alemin kimin düğünü olduğunu bilmesi için de yazılır.

Peki günümüzde sadece karışıklık olmasın diye yada ilan etmek için mi düğün arabası arkasına isim bantları yapıştırılır? Hayır. Hatta günümüzde bazı çiftler düğün arabalarının arkasına sadece isimlerinin baş harflerini koymayı tercih ederler. Yaşayacakları en mutlu günde; çekilen fotoğraflarda unutulmaz bir anı bırakmak ve çevrelerine düğün müjdesini vermek için de bunu yaparlar.

İsim Yazmak Ne Kadar Önemli?

Aslında biraz dikkatli bakarsak birçok önemli ve özel günde araba süslenmesine rağmen sadece düğün arabası hazırlığında isim yazma geleneği uygulanır. Araba süslemesi yapılan diğer uygulamalarda genellikle mani, kişinin fotoğrafı, isminin geçtiği sözler yada günün önemini anlatan komik yada geleneksel sözler yazılır.

İşte tam da bu yüzden düğün arabasının arkasına isim yazmak, düğünün düğün olduğunu, içinde gelin ve damat olduğunu anlatmak için en önemli yoldur. Hep normal olarak gördüğümüz böyle detaylar en özel gününüzü tam anlamıyla yaşamanıza yardım edecek detaylardır.

COMMENTS

    Yorum bulunmamaktadır.

Comment Write

Mandatory Field*

whatsapp